«Пластикті қайта өңдеуге арналған экструдер дайындау»

Жобаның атауы: «Пластикті қайта өңдеуге арналған экструдер дайындау» (жобаның ұзақтығы 12 ай, 2021-2022 ж.)

Реферат: Полимер өнімдерін өндіру технологиясындағы серпіліс нағыз экологиялық апатқа айналады. Пластмассаның артықшылықтарына қарамастан, олардың бір кемшілігі бар: көмірсутектер негізінде синтезделген Полимерлі материалдар биологиялық тұрғыдан ыдырамайды. Сонымен, полиэтилен топырақта 100 жылдан астам уақыт сақталуы мүмкін, ал модификацияланған полимерлердің ыдырау кезеңін тек теориялық тұрғыдан бағалауға болады. Осыған сүйене отырып, пластмассаны қайта пайдалануға мүмкіндік беретін полимерлерді қайта өңдеу мәселесі ерекше өзекті болып табылады. Сонымен, пластиктен жасалған жіптерді өңдеуге арналған өздігінен жасалған құрылғылардың ең маңызды және сөзсіз артықшылықтарының қатарына мыналар жатады: • 3D форматында басып шығару үшін шығын материалдарына бөлінетін шығындардың айтарлықтай төмендеуі; • Енді жіп кез-келген қол жетімді немесе қалаған пластиктен жасалуы мүмкін; • Сіз дайындау барысында пластиктің әртүрлі түрлерін араластыра аласыз, содан кейін нәтижесінде өз сипаттамалары бойынша бірегей филамент аласыз; • Ал эксперименттер ұштастырылған пластиктен жасалған түрлі түсті және реңкті сіз ерекше түс жинағы құру үшін бірегей басылған материалдар; • Принтердің сәтсіз нәтижесін қайта өңдеу мүмкіндігі оны сатып алу үшін ақшаны қоқысқа тастамауға, қайта өңдеуден кейін сол мақсатта қайта пайдалануға мүмкіндік береді. Өзектілігі. FDM басып шығарудың дамуын тежейтін факторлардың бірі шығын материалдарының салыстырмалы түрде жоғары құны болып табылады. Көптеген пластмассалар қарапайым қолданушы үшін қол жетімді болғанымен, шикізат пен дайын жіп арасындағы айырмашылық өте маңызды – көбінесе штанганың құны ұқсас салмақтағы түйіршіктердің құнынан ондаған есе асады. Осылайша, үйде түйіршіктерден және пластикалық қалдықтардан жіп өндіруге арналған портативті, жұмыс үстелі құрылғыларын жасау қажет.

Мұндай қондырғылар басып шығару құнын едәуір төмендетеді және, әрине, экологияны жақсартады.

Жобаның мақсаты:
балқытылған полимер массасын қалыптастыру үшін арнайы құрылғыны құру, әрі қарай 3 д басып шығару үшін пайдалану.

Күтілетін нәтижелер:
Экструдер көмегімен қайта өңделген Термопласт мөлшері жылдан жылға артып келеді. Қазір нарықта қайта өңдеуге сұраныс ұсыныстан асатын жағдай қалыптасты. Демек, одан әрі коммерцияландыру үшін жағдайлар жасалған! Күтілетін нәтижелер экструдерді әзірлеу және одан әрі пайдалану, пайдалы модельге патент алу, сондай-ақ осы құрылғыны коммерцияландыру болып табылады.

Жобаның жетекшісі:
Ахметов Жалгас Ундрусулы, жаратылыстану факультеті IT орталығының директоры, педагогика ғылымдарының магистрі, аға оқытушы. КОКСОН, РИНЦ базаларында, халықаралық конференцияларда 15-тен астам ғылыми жұмыстар жарияланды, сондай-ақ 4 оқу құралы шығарылды.

Зерттеу тобының мүшелері:
Кабдуалиев Дастан Кайратович, математика және информатика кафедрасының оқытушысы, педагогика ғылымдарының магистрі. КОКСОН және РИНЦ базаларында, сондай-ақ халықаралық конференцияларда 5-тен астам ғылыми жұмыстар жарияланған.
Кулынтаева Асель Ержановна, жаратылыстану факультеті IT орталығының бағдарламашысы, техника бакалавры.

Ғылыми тағылымдамалар және біліктілікті арттыру:

1. 2014 ж. Ахметов Ж. у. Беларусь мемлекеттік университеті, 2 апталық тағылымдама, Минск, Беларусь Республикасы.
  2. 2018 ж.Ахметов Ж. у. орта, арнайы орта және жоғары білім беру орталығында бір айлық тағылымдама, Ташкент, Өзбекстан Республикасы.
  3. 2014 ж.Кабдуалиев Д. К. Чех аграрлық университетінде үш айлық оқу, Прага, Чехия.