Университеттің қызмет ортасы

Университеттің сапаны ішкі қамтамасыз ету жүйесі білім беру бағдарламаларының сапасын тұрақты арттыру және үздіксіз жақсару мәдениетін дамыту үшін қажетті ұйымдық құрылымның, ішкі құжаттаманың, көрсеткіштердің, процестер мен ресурстардың жиынтығын білдіреді.

Университеттің сапаны ішкі қамтамасыз ету жүйесі Білім беру қызметінің сапасын арттыру мақсатында еуропалық жоғары білім беру кеңістігінде (ESG) жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру сапасын қамтамасыз ету үшін халықаралық стандарттар мен нұсқаулықтарға сәйкес қолданыстағы ұйымдық құрылымға қатысты әзірленген, енгізілген және қажетті деңгейде сақталады.

Сапаны ішкі қамтамасыз ету жүйесінің тұрақты жұмыс істеуі үшін университет өзінің мақсаттары мен стратегиялық бағытына қатысты және оның белгіленген нәтижелерге қол жеткізу қабілетіне әсер ететін сыртқы және ішкі факторларды анықтайды.

Университет үшін негізгі сыртқы факторлар заңнамалық, технологиялық, бәсекелестік, нарықтық, әлеуметтік және экономикалық ортамен байланысты.

Заңнамалық орта заңдармен, Қазақстан Республикасы Президентінің жарлықтарымен және Үкіметінің қаулыларымен, ҚР БҒМ нормативтік құжаттарымен және т.б. анықталады. Нормативтік-құқықтық базадағы өзгерістер университеттің қызметін, оның ішінде ішкі құжаттаманы түзетуді қажет етеді.

Технологиялық орта ақпараттық жүйелерді, мәліметтер базасын және басқа да компьютерлік технологияларды кеңінен қолданумен сипатталады, бұл еңбек өнімділігі мен сапасын едәуір жақсартуға мүмкіндік береді. Бәсекеге қабілеттілікті сақтау үшін университет оқу процесінің, ғылыми зерттеулер мен әзірлемелердің жоғары деңгейін қамтамасыз ететін ақпараттық ортаны құрады және қолдайды.

Бәсекелес орта және нарықтық орта Алматы қаласында ұқсас білім беру бағдарламалары бойынша оқытуды жүзеге асыратын басқа да жоғары оқу орындарының болуымен сипатталады.

Нарықтық ортадағы өзгерістер оқытудың, білім беру бағдарламаларының жаңа бағыттарын ашу қажеттілігін үнемі зерделеуді талап етеді.

Аймақтың әлеуметтік ортасы оның орналасқан жеріне, ауданына, халықтың құрамына, әлеуметтік қорғау жүйесіне және басқа факторларға байланысты.

Экономикалық орта бюджеттік және бюджеттен тыс қаржыландырудың болуымен сипатталады. Елде тұрақты экономикалық даму болғанда университет мемлекет тарапынан және басқа да көздерден (ақылы оқыту және т.б.) қолайлы қаржыландыру ала алады. Бұл мамандарды даярлауды дамытуға және жақсартуға, ғылыми қызметті дамытуға, оқытушылар мен басқа да қызметкерлердің біліктілігін арттыруға мүмкіндік береді. Академиялық және салалық ұйымдармен, өнеркәсіптік кәсіпорындармен және әлеуметтік саладағы мекемелермен ынтымақтастықтың жолға қойылған тетігі ғылыми жетістіктер мен әзірлемелерді коммерцияландыруға мүмкіндік береді. Экономикада жағымсыз құбылыстар пайда болған кезде университет үшін қаржыландырумен, жабдықтарды сатып алумен және т. б. байланысты қиындықтар туындауы мүмкін туындауы мүмкін.

Ішкі факторлар университеттің құндылықтарымен, мәдениетімен, білімімен және қызмет нәтижелерімен байланысты. Олар кадрлық әлеуетке, қолданылатын технологияларға, инфрақұрылымға, басқару жүйесіне және т. б. байланысты.

Университет сыртқы және ішкі факторлар туралы ақпаратқа тұрақты түрде мониторинг жүргізіп, талдау жасайды, оның нәтижелері университет қызметі туралы жыл сайынғы есеп жасауда, Басқарма, Ғылыми кеңес, Академиялық кеңес, жоғары мектептер кеңесі отырыстарының хаттамаларына, тиісті құрылымдық бөлімдердің есептеріне қосылады.