«SmartParking» ақылды тұрақ жүйесін құру

Жобаның атауы: «SmartParking» ақылды тұрақ жүйесін құру (жобаның ұзақтығы 12 ай., 2021-2022 ж.)

Ақылды тұрақ болмаса, ешқандай қаланы Ақылды қала деп атауға болмайды. SmartParking дегеніміз-Ақылды қаланың ажырамас бөлігі болып табылатын ақылды тұрақ деп аталады! Ақылды тұрақ бүгінде қалалық инфрақұрылымның қажетті элементінен көп. Ақылды тұрақ адамдарға бос орындарды тез және оңай табуға мүмкіндік береді, осылайша автотұрақ уақытын қысқарту арқылы қалалық жерлерде автомобиль газдарының атмосфераға шығарылуын азайтуға көмектеседі.

Бірақ біздің жағдайда біз университет қызметкерлері үшін тұрақ кеңістігін басқару жүйесін құрғымыз келеді, өйткені көптеген студенттердің өз машиналары бар, нәтижесінде университет тұрақтарында, атап айтқанда екінші корпуста тұрақ орындарының тапшылығы байқалады. Қызметкерлер мен оқытушылар үшін резервтелген орындарды құру қажет деп санаймыз. Ол үшін біз инновациялық технологиялардың көмегіне жүгініп, жүйені жасағымыз келеді Smart Parking машина көру, яғни бетті тануды қолдана отырып. Біздің автотұрақтың жұмысында қағаз немесе пластикалық карталар, билеттер және тіпті RFID оқырмандары, яғни (турникеттегі магниттер)пайдаланылмайды. Алдымен біз тұрақ кеңістігін басқару жүйесінің бағдарламалық жасақтамасын жасаймыз, содан кейін қызметкерлердің мәліметтер базасын жасаймыз және қызметкерлерге тұрақ орындарын сақтауға мүмкіндік беретін мобильді қосымшаны жасаймыз. Бейне бекіту жүйесі жүргізушінің, яғни (қызметкердің) бет-әлпетін таниды және резервтелген орындардың бірін ашады. Тосқауыл құрылғыларын ашуға немесе жабуға рұқсат, яғни (шлагбаум) тек қана автоматикамен беріледі. Қазіргі ақылды тұрақтар автомобиль нөмірлерін оқитын бейне жазу жүйесін пайдаланады. Барлық қолданыстағы тұрақ жүйелерінен айырмашылығы, біздің жүйе бетті тануды қолданады. Яғни, біздің дерекқорымызда оның барлық машина нөмірлерін жазбай, жүргізушінің бір фотосуреті жеткілікті. Осылайша, біздің тұрақ әкімшілендіру жүйесінде жүргізуші кез-келген нөмірмен автокөлікпен келе алады. Мысалы, ата-ананың, әйелдің немесе балалардың көлігі. Мобильді қосымшаны пайдаланып тұраққа орын қалдыру жеткілікті. Smart Parking рұқсат беру жүйесі адам факторынан толығымен тәуелсіз, яғни толығымен автономды болады!

Жобаның мақсаты: Жобаның негізгі мақсаты: машиналық көру арқылы автотұрақты басқару жүйесін құру.

Күтілетін нәтижелер:

1. Тұрақ орнын бұғаттау жүйесі әзірленетін болады;
  2. Ұйым қызметкерлері үшін тұрақ кеңістігін басқарудың бағдарламалық жасақтамасы әзірленеді;
  3. Мобильді қосымша әзірленетін болады;
  4. Конкурс бағыттарына сай келетін дайын техникалық бұйым (жұмыс прототипі) немесе одан әрі іске асыру мақсатында толық көрсетілетін қызмет немесе өнеркәсіптік үлгі;
  5. Рецензияланатын халықаралық ғылыми басылымда (WoS, Scopus) немесе Білім және ғылым саласындағы сапаны қамтамасыз ету Комитетінің базасына (КОКСОН) кіретін ғылыми басылымда кемінде 1 ғылыми мақала, РҒДИ базасына кіретін журналдарда кемінде 1 ғылыми мақала жариялау;
  6. Зерттеу тобының алдына қойылған міндеттерді іске асыру барысында алынған/ойлап табылған зияткерлік меншікке Патент не өзге де куәлік.

Жобаның ғылыми жетекшісі:

Ибраимов Анет Советович – І. Жансүгіров атындағы Жетісу университеті Техникалық ғылымдар Жоғары мектебінің робототехника және мехатроника зертханасының меңгерушісі.

Зерттеу тобының мүшелері:

Серикбаев Самат Серикбаевич – І. Жансүгіров атындағы Жетісу университеті Техникалық ғылымдар Жоғары мектебінің робототехника және мехатроника зертханасының инженер-бағдарламашысы.

Серіков Бағдат Берікұлы – І. Жансүгіров атындағы Жетісу университеті Техникалық ғылымдар Жоғары мектебінің оқытушысы.