УНИВЕРСИТЕТ ПЕН МЕКТЕПТІҢ БІРЛЕСКЕН ОҚУ ҚЫЗМЕТІ

2023 жылдың 12 мамыры І.Жансүгіров атындағы Жетісу университетінде «Қазіргі кезеңдегі Қазақстан Республикасының білім беру ұйымдарында орыс тілі мен әдебиетін оқытудың теориясы мен тәжірибесі» тақырыбында орыс тілі мен әдебиеті мұғалімдерінің ІІІ республикалық ғылыми-тәжірибелік конференциясы өтті. Конференция Жетісу өңіріндегі білім беруді дамытудың оқу-әдістемелік орталығы қызметкерлері мен орыс тілі мен әдебиеті БББ-ның оқытушыларының бірлескен күшімен ұйымдастырып өткізді. Конференцияның негізгі мақсаты – Қазақстан Республикасы мектептері мен колледждері мұғалімдерінің ғылыми-зерттеу жұмыстарын, практикалық қызметін ынталандыру, жалпы білім беретін орта мектеп мұғалімдерін ғылыми және білім беру мәселелерін шешуге тарту болды. Конференцияға университет оқытушылары, студенттері, Жетісу өңірі, сондай-ақ Алматы қаласы мен Алматы облысы мектептерінің орыс тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімдері қатысты.

Конференцияның пленарлық отырысында Жоғары гуманитарлық ғылымдар мектебінің деканы Қ.Қ. Рысбеков, Жетісу өңіріндегі білім беруді дамыту оқу-әдістемелік орталығының директоры  Ғ.Ж. Мұхметова, Орыс тілі мен әдебиеті бағдарламасының жетекшісі Б.Н. Есимкулов, оқу-әдістемелік орталығының бас маманы А.Торпақова сөз сөйледі.

Конференцияда Д.А. Амарова, педагог-мастер, Қ.Сәтбаев орта мектептің орыс тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі, Алматы облысы, Еңбекшіқазақ ауданы «Сатылай оқу жүйесі оқушылардың жобалық іс-әрекетін ұйымдастыру принциптерінің бірі ретінде»; Е.Р. Филимонова, Жетісу облысы, Талдықорған қаласы, №12 орта мектебінің орыс тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі-шебері, «Цифрлық педагогика: кәсіби дамудағы жаңа қадам»; Г.А. Алиева, педагог-зерттеуші, орыс тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі М.Құрманов, Жетісу облысы, Көксу ауданы «Инновациялық педагогикалық тәжірибе – сараптамалық бағалау объектісі» тақырыбында баяндама жасады.

Барлық баяндамалар конференцияға қатысушылардың қызығушылығын тудырды. Пленарлық отырыс аяқталғаннан кейін «Қазақстан мектептеріндегі білім сапасын арттыру мәселелері» атты дөңгелек үстел өтіп, онда мектеп мұғалімдері облыс мектептерінде орыс тілі мен әдебиетін оқытудың өзекті мәселелерін талқылап, осы мәселелерді шешу бойынша ұсыныстар айтылды.

Конференцияның екінші жартысында секциялар бойынша жұмыс жүргізілді. «Мәтіндік талдау» бөлімін филология ғылымдарының кандидаты, доцент Ли Э.В.; «Функционалдық лексикология мәселелері» секциясы – ф.ғ.к., БББ-ның жетекшісі Есимкулов Б.Н.; «Қазақстан Республикасының оқу орындарында орыс тілі мен әдебиетін оқытудағы жаңа тәсілдер» секциясы – магистр, оқытушы-оқытушы Абайделданова М.К. жүргізді.

Конференцияға сонымен қатар 3 курс студенті Абубукирова М. және 1 курс магистранты Махмутова С.Т. қатысты.