HISTORY AND DEVELOPMENT OF ADVOCACY IN KAZAKHSTAN

Nurmukhankyzy D., Doctor of Philosophy (Ph.D.), head of educational program

Bekmukhametova A.A., 3rd year student of the specialty «Jurisprudence».

Zhetysu University named after I. Zhansugurov, Taldykorgan

E-mail: aru_jan02@list.ru

A brief history of the legal profession in Russia is described as a prerequisite for the emergence of the legal profession in Kazakhstan, its current position in the system of legal relations and various approaches to it.

Key words: constitution, judicial reform, decree, declaration, corporate unity, lawyer, attorneys at law.

Мақалада Қазақстандағы адвокатураның пайда болуының алғышарты ретінде Ресейдегі адвокатураның қысқаша тарихы, оның құқықтық қатынастар жүйесіндегі қазіргі жағдайы және оған әр түрлі көзқарастар сипатталған.

Тірек сөздер: конституция, сот реформасы, декрет, декларация, корпоративтік бірлік, адвокат, адвокат алқаби.

Описывается краткая история адвокатуры России как предпосылка возникновения адвокатуры в Казахстане, ее нынешнее положение в системе правовых отношений и различные подходы к ней.

Ключевые слова: конституция, судебная реформа, указ, декларация, корпоративное единство, адвокат, присяжные поверенные.