Сапаны ішкі қамтамасыз ету жүйесінің процестері

Университеттің сапаны ішкі қамтамасыз ету жүйесі білім беру қызметтерінің сапасына, процестер мен жүйенің өзіне қатысты университетті басқару және сапаны қамтамасыз ету саясатын жүзеге асыруға мүмкіндік беретін өзара байланысты және өзара әрекеттесетін элементтердің (процестердің) жиынтығын білдіреді.

Сапаны ішкі қамтамасыз ету жүйесін әзірлеу, енгізу және нәтижелілігін жақсарту кезіндегі процестік тәсіл тұтынушылардың талаптарын орындау арқылы олардың қанағаттануын арттыру мақсатымен қолданылады.

Өзара байланысты процестерді жүйе ретінде түсіну және басқару жоспарланған нәтижелерге қол жеткізуде қызметтің нәтижелілігі мен тиімділігіне ықпал етеді. Бұл тәсіл университетке жүйенің процестері арасындағы қатынастар мен өзара байланыстарды басқаруға мүмкіндік береді, осылайша жалпы қызмет нәтижелерін жақсартуға болады.

Процестік тәсіл сапаны ішкі қамтамасыз ету саясаты мен университеттің Даму стратегиясына сәйкес белгіленген нәтижелерге қол жеткізетіндей процестерді және олардың өзара іс-қимылын жүйелі түрде анықтауды және басқаруды қамтиды.

Университет қызметінің әрбір процесі үшін процесс жетекшісі және оның иесі белгіленген. Процесс жетекшісі оның жүзеге асырылуын қамтамасыз етеді, оның нәтижелілігі мен тиімділігін бақылайды. Процестің иесі оны құжат түрінде рәсімдеп, бақылау критерийлерін белгілейді, процесті басқарады, оның жағдайына жауап береді, тексеру жүргізеді.

Процестерді жүзеге асыру мен басқаруда олардың тиімділігін қамтамасыз ету үшін сәйкес критерийлер мен әдістер анықталады.

Процестердің тиімділігін қамтамасыз етудің критерийлері мен әдістерін құрылымдық бөлімнің регламенттеу құжаттарында басшылар анықтайды.

Университетте процестерді қолдау мен оларға мониторинг жүргізуге арналған барлық қажетті ресурстар қарастырылған.

Университетте процеске бағытталған тәсілді енгізу ішкі және сыртқы тұтынушылардың сұраныстары мен мүдделеріне бағдарлануды күшейтуге, барлық процестердің ашықтығын қамтамасыз етуге мүмкіндік береді. Нәтижесінде әр қызметкер университеттің жалпы процестері мен қызметінде қандай рөл атқаратынын түсінеді. Процеске бағытталған тәсілді енгізу сәйкессіздіктер мен кемшіліктерді уақтылы анықтауға және сапаны ішкі қамтамасыз ету жүйесін жақсарту жөніндегі қызметті жүйелеуге мүмкіндік береді.