Sweet Rainbow

«Sweet Rainbow» жобасы «Сладкая радуга»дегенді білдіреді. Жобаның мәні антиоксиданттардың, каротиндердің және өсімдік ақуыздарының көп мөлшері бар тәтті жүгерінің жаңа сортын жасау болып табылады. Аталған элементтердің болуы Мексикалық сорттардың түрлі-түсті жүгерісінде кездеседі: Мексикалық қара (антиоксиданттармен қаныққан, иммунитетті күшейтетін және қатерлі ісіктің алдын алатын), мексикалық қызыл (көру қабілетін жақсартатын каротиндердің көп мөлшері бар) және мексикалық АҚ (өсімдік ақуызының майсыз үлкен қорымен ерекшеленеді). Алдыңғы сорттар әдеттегі тәтті жүгеріден бірнеше есе пайдалы, бірақ олар дәннің кремнийлі құрылымына ие, сондықтан олар тәтті және қатты емес, оларды жеу кезінде қиындықтар тудырады. Жобаның түпкілікті зерттеуі-мексикалық және біздің таныс сорттарымызды кесіп өту негізінде адам денсаулығына пайдалы элементтері бар тәтті және түрлі-түсті жүгеріні алу. Сорттар мен олардың генетикасын зерттеу 2017 жылы басталды.зерттеулер Жетісу облысы, Талдықорған қаласы, мереке, 8 ая көшесі, 45 д (жеке аумақ) Мекен-жайы бойынша жүргізілді. 2018 жылы алғашқы кресттер басталды. 2023 жылы Жетісу университеті аясында түрлі-түсті тәтті жүгерінің алғашқы ата-бабалары алынды. 6 жыл ішінде қиылысу кезеңінде түрлі-түсті жүгеріні (қара, қызыл, ақ, сары) кесіп өткенде генетиканың негіздері басқаша жұмыс істейтіні анықталды, балама доминантты және рецессивті белгілер жоқ және барлық дәндерде фенотиптер бар, нәтижесінде әртүрлі түсті дәндері бар құлақтар пайда болды, басқаша айтқанда кемпірқосақ жүгері.

Жобаның мақсаты: «Sweet Rainbow» Жобасы БҰҰ-ның орнықты дамуының мынадай мақсаттарын қамтиды: 2-жаңа сорттың жоғары өнімділігін қалыптастыру негізінде аштықты жою; 3-адам үшін пайдалы элементтермен жаңа сортты қанықтыру жолымен жақсы денсаулық пен әл-ауқат; 8 – «Sweet Rainbow»жобасын іске асыру арқылы лайықты жұмыс және экономикалық өсу халықтың экономикалық өсуі үшін жаңа жұмыс орындары құрылатын болады; 12-отандық өнім өндірісінің көмегімен әдеттегі өнімнен айырмашылығы аса пайдалылығымен ерекшеленетін жауапты тұтыну және өндіріс.

Күтілетін нәтижелер: Жаңа сорттың өнімділігі 1 га – дан 8-9 т құрайды, маусымдық кірісі 6 млн тнг. Жобаның түпкілікті нәтижесі-пайда мен қолданудың кең спектрі бар нарықтағы таныс өнімнің жаңартылған нұсқасы. Сонымен қатар, экспортқа жаңа өнімді жібере отырып, біздің еліміз бен аймақ басқа елдер үшін түрлі-түсті тәтті жүгерінің негізгі жеткізушісі болады, өйткені жүгері бүкіл әлем бойынша үлкен сұранысқа ие.

Жобаның ғылыми жетекшісі: Рахым Асқар Амангелдіұлы

Зерттеу тобының мүшелері: Рахым Асқар Амангелдіұлы, Жидебай Жақсылық Қанатұлы

Ғылыми тағылымдамалар және басшы мен орындаушылардың біліктілігін арттыру:

Рахым Асқар Амангелдіұлы:

2019 ж. Диплом 1 орын, география бойынша «Жас ғалым» республикалық ғылыми жұмыстар байқауында.

2019 ж. диплом биология бойынша «Жас ғалым» республикалық ғылыми жұмыстар байқауында 1 орын

2019 ж. Диплом 2 орын, «Ұлы дала Ұрпағы»ғылыми жұмыстарға арналған республикалық шығармашылық конкурс

2019 ж. «balalar jane kasipkerlik» республикалық жобасына қатысуды және 10 курстық оқуды растайтын Сертификат.

2019 ж. Гран-При, «Жарқын Болашақ» республикалық ғылыми байқауы 2 финалдық республикалық тур

2019 ж. Диплом 3 орын, қалалық ғылыми байқау: «Жас Ғалым»

2020 ж. Диплом 2 орын, Халықаралық зияткерлік білім беру орталығының ұйымдастыруымен «ЖАС ЗЕРТТЕУШІ-2020″байқауы өтті

2020 ж. Диплом 1 орын, «Жастар, Ғылым Және Инновация»республикалық ғылыми-зерттеу конференциясы

2021 ж. ozgeris бизнес-инкубаторында оқуды растайтын Сертификат

2021 ж. ozgeris 3.0 бизнес-инкубаторында стартап-бизнеске грандты алғанын растайтын Сертификат

2021 ж. Диплом 1 орын, «Sweet Rainbow» жобасы «Дарын» республикалық ғылыми байқауының қалалық туры.

2021 ж. Диплом 1 орын, «Sweet Rainbow» жобасы «Дарын» республикалық ғылыми байқауының облыстық туры.

2022 ж. «Көкжиек Горизонт» баспасынан 1 000 000 теңге көлемінде бір жылдық оқу грантын растайтын «Business star» сертификаты.

2022 ж.Жетісу университеті аясындағы «Zhetysu Startup» байқауы. И. Жансүгірова,»биотехнология саласындағы ең үздік жоба» номинациясы

2022 ж. «AstanaHub» және «QazInnovation» қолдауымен «Startup Orda»Инкубациясын растайтын Сертификат

2022 ж. «Enactus Kazakhstan» Бизнес форумы «Enactus Zhetysu University» командасында. Алматы қ., Бақшасарай

2023 ж. «Enactus Kazakhstan» & «Olzha Agro» байқауы финал, 4-орын. Астана қ. «Sweet Rainbow» жобасы, Астана Конгресс-орталығы

2023 ж. «Enactus Zhetysu University» командасында «Enactus Kazakhstan»Бизнес форумына қатысушы мәртебесін растайтын Сертификат. Астана қ., Астана Конгресс-орталығы

2023 ж. «Startup ӘРЕКЕТ-2023» бизнес-стартап жобаларының республикалық байқауы Диплом II-орын. Тараз қ., халықаралық Тараз Инновациялық институты. Ш. Мұртаза.

2023 ж. «Startup ӘРЕКЕТ-2023» бизнес-стартап жобаларының республикалық конкурсы қатысу сертификаты. Тараз қ., халықаралық Тараз Инновациялық институты. Ш. Мұртаза.

2023 ж. «Nobel-fest» халықаралық VI-Нобель фестивалінің қатысушысы, Астана қ.

Жидебай Жақсылық Қанатұлы:

2022 ж.Жетісу университеті аясындағы «Zhetysu Startup» байқауы. И. Жансүгірова, «ең үздік агротехникалық жоба»номинациясы

2022 ж. «Enactus Kazakhstan» Бизнес форумы «Enactus Zhetysu University» командасында. Алматы Қ., Бақшасарай

2023 ж. «Nobel-fest» халықаралық VI-Нобель фестивалінің қатысушысы, Астана қ.

2023 ж. «жас ғалымдардың диалогы: SCIENCE TALKS»III халықаралық форумының қатысушысы