Патент

І.Жансүгіров атындағы Жетісу университетінің «Геофизикалық ортаның биофизикалық мониторингісі» ғылыми зертханасында 2017-2022 жылдардың зерттеу нәтижесі бойынша «Омыртқааралық жарықтарын (грыжа) емдеуге арналған құралы» құрастылып, жаңа өнертабыс ретінде Қазақстан Республикасы РМК «Ұлттық зияткерлік меншік институты» сараптауы бойынша, дүние жүзінде баламасы жоқ немесе кездеспегенін ескеріп, №7111 «Омыртқааралық жарықтарын (грыжа) емдеуге арналған құралы» өнертабыс ретінде патентке ие болды. Келесі кезекте лицензиялау және коммерциялизациялау үрдісіне бағытталмақ.

Зерттеу барысында: Наурызбаев атындағы «Жану» және «Тамақтану» зерттеу институтындағы арнайы зертханаларда, жергілікті өсімдіктің қырық түрі сараптамадан өтіп, химиялық, биологиялық құрамы анықталып, биофизикалық қасиеттері нақтыланды. Жергілікті өсімдіктердің және геофизикалық материалдардың олардың грыжаны емдеуге қолдануға болатындығы дәлелдеп, арнайы құрылғы құрастырылып, экономикалық ұтымдылығы ескерілді.

Патент иегерлері және авторлары:

Алдибекова Кулдархан Нурсапаевна – «ГФБМ» ғылыми зертхана меңгерушісі, п.ғ.к., биолог;

Құрмағажы Гүлнархан – Химия ғылымдарының докторы(), химик;

Қыдырбаева Эльмира Омирсериковна- Экономика ғылымдарының кандидаты – экономист;

Керимбай Нұржан  Нұрбергенұлы – География ғылымдарының кандидаты, профессор- Географ;

Дюсембинова Сауле Мырзабековна – магистр, оқытыушы,  Географ.