Жобаның атауы:

«Safe-Guard» автономды ұшқышсыз ұшу аппаратын күзет жүйесінде динамикалық пайдалану» (жобаның ұзақтығы 12 ай., 01.01.2023-31.12.2023 ж.)

Автономды ұшқышсыз ұшу аппараты, бұдан әрі (ҰҰА) – әмбебап құрылғы және оны әртүрлі қызметтер пайдаланады. Орманшылар мен құтқарушылардан бастап киностудияларға дейін қолданады. «Safe-Guard» статикалық бейнебақылауды орнату қиын немесе мүмкін емес жерлерде аумақтарды бақылау және қорғау үшін пайдаланылатын болады. Автономды ұшқышсыз ұшуды патрульдеу уақыты, сондай-ақ жауапкершілік аймақтарын қамту бойынша жоспарлауға болады. Сондай-ақ, дрон нақты жағдайды талдау немесе төтенше жағдайды тергеу үшін бейне жазуға мүмкіндігі бар. Ұшқышсыз ұшу аппаратын басқару мамандандырылған бағдарламалық қамтамасыз етудің көмегімен жүзеге асырылады. Кез-келген уақытта ұшу тапсырмасын оператор өзгерте алады немесе құрылғыны қолмен режимге қойып, оны қауіпсіздік пультінен басқаруға болады. Пилотсыз дрон аккумулятор зарядының сыни белгісіне жеткенде автоматты түрде базаға барады.

Шағын және жылдам ұшқышсыз ұшу аппараты кез келген рельефте кедергісіз қозғала алады. Бортта сенсорлар бар, ол кез-келген нысанды апат қаупінсіз оңай айналып өтеді. Ұшқышсыз ұшу аппараттары түнгі көру камерасы бар тәуліктің қараңғы уақытында бейнебақылау жүргізе алады, сонымен қатар жылу диапазонындағы камераның (жылу түсіргіш) көмегімен адамдарды, көліктерді және басқа да қыздырылған заттарды көруге болады. ҰҰА берілген траектория бойынша патрульдейді және бейнеге бақылау орталығына бөгде адамдардың немесе ұйым қызметкерлерінің заңсыз әрекеттері көрінетін нақты уақыттағы кадрларды жібереді. Көрнекі ақпарат туындаған ТЖ-ға жедел жауап беруге мүмкіндік береді.

Жобаның жаңалығы: Қазіргі уақытта әлемде әртүрлі түрлері бар ұшқышсыз ұшу аппараттары аумақты қорғау жүйесінде қолданылады, бірақ біздің автономды ұшқышсыз ұшу аппараттарында біз компьютерлік көруді, яғни нысанды тануды қолданамыз. Бұл дербес пилотсыз ұшу аппаратының Қазақстанда баламасы жоқ.

Жобаның мақсаты:

Жобаның негізгі мақсаты компьютерлік көру арқылы аумақтарды бақылау және қорғау үшін дербес ұшқышсыз ұшу аппаратын әзірлеу болып табылады.

Күтілетін нәтижелер:

1. ҰҰА прототипін жасау үшін қажетті ақпаратты жинау және зерделеу жүргізіледі
  2. ҰҰА құру үшін қажетті құрамдас бөліктерді әзірлеу және құрастыру жұмыстары жүргізілетін болады
  3. Нысандарды тану кезінде Jetson Nano ARM платформасын қолдана отырып, дербес ҰҰА қажетті бағдарламалық жасақтама жасалады
  4. Жұмысты отандық және шетелдік ғылыми журналдарда жариялау жоспарлануда
  5. Сондай-ақ құрылған «Safe-Guard» дербес ұшқышсыз ұшу аппаратына патент ресімделеді.

Жобаның жетекшісі:

Ибраимов Анет Советович, 2021 жылдан бастап И.Жансүгіров атындағы Жетісу университетінің Техникалық ғылымдар жоғары мектебінің робототехника және мехатроника зертханасының меңгерушісі болып жұмыс істейді. 1 ғылыми басылым, 1 патент бар.

Зерттеу тобының мүшелері:

Серикбаев Самат Серикбаевич, И. Жансүгіров атындағы Жетісу университетінің Техникалық ғылымдар жоғары мектебінің робототехника және мехатроника зертханасының инженер-бағдарламашысы. 1 ғылыми басылым , 1 патент бар.

Жақпаев Қуаныш Раимбекұлы, И. Жансүгіров атындағы Жетісу университетінің Жаратылыстану жоғары мектебінің физика пәні бойынша оқытушы-ассистенті. 1 ғылыми басылым, 1 патент бар.

Ғылыми тағылымдамалар және біліктілікті арттыру

1. Ибраимов Анет02.2018-23.02.2018 – «LEGO MINDSTORMS ev3 жиынтығы негізінде білім беру робототехникасы» біліктілікті арттыру курсы Tabiya-Consult Алматы қаласы.
  2. Ибраимов Анет05.2019-25.05.2019 – «Future-it» робототехника бойынша біліктілікті арттыру курсы Талдықорған қаласы.
  3. Ибраимов Анет02.2021-12.02.2021 – «Аддитивті 3D технологиялар» біліктілікті арттыру курсы Tabiya-Consult Алматы қаласы.
  4. Ибраимов Анет02.2022-12.03.2022 – И. Жансүгіров атындағы Жетісу университетінің «Білім берудегі Менеджмент» біліктілікті арттыру курсы Талдықорған қаласы.
  5. Серикбаев Самат 11.2019-30.11.2019 – «Fischertechnik – білім берудегі инновациялар» халықаралық ынтымақтастық бағдарламасы бойынша оқыту курсы Қарағанды қаласы.
  6. Серикбаев Самат 02.2021-12.02.2021 – «Windows Forms фреймворкінде бағдарламалар құру» біліктілікті арттыру курсы Tabiya-Consult Алматы қаласы.
  7. Жақпаев Қуаныш «Кванттық компьютерлердегі кванттық механика негіздері» XV international scientific and Practical conference.Trends of modern science. Volume 10 Pedagogical sciences Sheffield

Жақпаев Қуаныш «Қашықтықтан оқытудың артықшылықтары мен кемшіліктері» Ілияс Жансүгіров атындағы Жетісу университеті Қазақстан, Талдықорған

2018 жылдан 2023 жылға дейінгі кезеңде жобаны орындаушылардың жарияланымдары мен патенттерінің тізімі

1. Ибраимов А., Серикбаев С. «Smartparking» ақылды тұрақ жүйесі 2022 жылдың 5 желтоқсанында жарияланған The scientific heritage No 102 (102) (2022), DOI: https://zenodo.org/record/7401829#.Y7vVM0_P2Uk.
  2. Ибраимов А., Серикбаев С. Автоматты байланыссыз термометр пайдалы модельге Патент Рег. өтінім нөмірі 2020/1067. 2, 27.11.2020
  3. Жақпаев Қуаныш Орта мектепте жаратылыс пәндері бойынша STEM оқытудың тиімділігі ЖУ Хабаршысы №4(105)/2022ж. 68-73б
  4. Жақпаев Қуаныш Заманауи физика электронды оқулығы.ҚР патентінің, өнеркәсіптік меншік объектілеріне авторлық куәліктің болуы 2020 жылғы «2» маусым № 10489